Erken Boşalma Cinsel ve Sosyal Yaşamı Nasıl Etkiler?

Erken boşalma, cinsel ve sosyal yaşamı nasıl etkiler?Erken boşalma (premature ejaculation), erkeklerde görülen cinsel problemlere (sertleşme problemi, cinsel isteksizlik) oranla yüzdesi daha yüksek bir oranda 10 erkekten 7’sinde görülen bir kontrolsüzlük problemidir. Bunun da dezavantajını şöyle açıklayabiliriz. Eğer erkek sürecini kontrol edemiyorsa ve süreci kaybedip boşalıp bitiyor ise süreç bitmektedir. Cinsellik bittiği için de eylem bitmiş olmaktadır. Bu da aynı şekilde sıkıntı yaratan bir süreç haline gelmektedir. İnsan için baktığımız zaman en önemli şey yaşamak ise değerli, özgür yaşamaktır. Burada bahsettiğimiz özgürlük; hayatınızı, yaşadığınız süreçleri sizin belirlemeniz olarak tanımlayabiliriz.

İşte burada bir kontrolsüzlük meydana çıktığı zaman bu cinsel yaşam sürecinizi yani boşalma sürecinizi siz belirleyemediğiniz zaman aslında birtakım şeylerin, duyguların ve tutkuların esiri olmuş olursunuz. Tabii bu da sizi gerçek anlamda özgür bir birey olmaktan uzaklaştırmaktadır.

Bu süreci yaşayan (erken boşalan) erkek, partnerini tatmin edemediği için mutsuz, kırgın olmakta ve kendini ezik hissetmektedir. Uzun aşamalarda bir süre sonra hem erkekte hem de partnerinde hazsız, mutsuz yaşanan bir cinsellik sürecinde cinsel isteksizlik ve erkeklerde psikolojik sertleşme süreçleri meydana gelerek çiftler tamamen birbirlerinden uzaklaşabilmektedir. Gene kırılgan erkek bu gerginliğini, kırgınlığını ve mutsuzluğunu sosyal yaşamında işine yansıtmaktadır. İşinde mutsuz olunca daha da kırılgan olup cinsel hayatında daha başarısız olmakta ve kısır döngü inanılmaz şekilde kötüye gitmektedir.

Hayatın akışı içerisinde yaşadığınız birçok süreçler vardır. Bir tanesi de cinselliktir. Cinsel yaşantınıza ve kendi kimliğinize saygı duyun. Bunun diğer alanlardan farklı olmadığını bilmek gerekir ve bu alanlardaki sıkıntılarla da diğer problemlerin çözümü olduğu gibi eğer siz çözemiyorsanız, profesyonel destek almak gerekmektedir.

 

İlgili makaleler;

Uzmana sorun