Erken Boşalma, Psikolojik mi Fizyolojik mi Nedenlidir?

Erken boşalma nedenleri psikolojik midir, fizyolojik midir?

Erken boşalma psikolojik mi fizyolojik mi?Erken boşalma vakalarının çok düşük bir yüzdesi yani totalin içerisindeki 100 kişiden bu problemi yaşayan %1-2’sinde bir kısım fizyolojik problemler olabilmektedir. Bunlar; kullanılan ilaçlara ve birtakım hastalıklara bağlı olabilmektedir ama baktığımız zaman boşalma kontrolsüzlüğü %99 psikolojiktir. Bunun arkasında genelde 1. basamakta öğrenilmiş cinsel kurgu vardır. Kişi cinsel hayatına mastürbasyon ile başladığı için mastürbasyonun kendisi amacı, başlangıcı ve bitişi boşalmak üzerine kurulduğu için kişi hep o kurguladığı döngüyü yaşamaktadır. Bu süreç tıpkı bir araba kullanmak gibi zamanla otomatikleşmektedir. İşte bu noktada o kurguyu tersine çevirmek gerekir.

Bir kısmı alışkanlıklardan meydana gelirken, bir kısmı da bilinçaltı kaygı ve endişelerden meydana gelir. Özellikle de giriş veya sertleşme olmadan yaşanan boşalmalarda, genelde anne-baba çocuk ilişkilerinin o erken dönem ilişkilerinin çocuk üzerindeki psikolojik etkilerinin olduğunu görmekteyiz.

Ama her ne nedenden dolayı olursa olsun büyük bir yüzde çok rahatlıkla tedavi olabilmektedir. Çünkü bu bir davranışı öğrenme modelidir ve bir kere öğrendiğiniz zaman artık unutulmamaktadır. Nasıl ki yüzmeyi öğrendiğiniz zaman aradan kısa veya uzun bir zaman geçse de "nasıl yüzeceğim" diye düşünmüyorsanız gene aynı sistemin hazır dosyaları olduğu için nerede, hangi davranışları nasıl yapacağınız hakkında zihninizde tasarlanmış bir kurgu vardır.

İşte erken boşalma, boşalmanın kontrolsüzlüğünde de bir kere o sistem kişinin zihnine oturtulduğu zaman aynı sistem gelişerek hatta katlayarak devam etmektedir.

 

İlgili makaleler;