Erken Boşalmanın Sebepleri

Erken boşalmanın sebepleriErken boşalma problemine baktığımız zaman bu probleme sebep olan faktörlerin %99’u psikolojiktir. Geri kalan fizyolojik yapıda ise bozuk bir arabayı kullanmak ve kullanmayı öğrenmek gibi kişi kendi yapısını öğrenmeli buna karşı gerekli önlemleri almak zorundadır. Birçok kere verilen örneklerde bahsedildiği gibi arabanızın balata sistemi veya tekerlerinde bir problem var ise buna göre daha önceden fren yapmalı veya daha yavaş bir süratle seyretmelisiniz.
İşte fiziksel problemi dolayısıyla da bir erken boşalma sorunu yaşayan kişide büyük bir oranda psikolojik desteklerle ve sistemi öğrenerek de bu sorunu aşabilmektedir.

Erken boşalmaya sebep olan durumlar

Erken boşalma sorununun arkasında bunu en çok tetikleyen erken boşalma sebeplerinden bir tanesi;

Genç yaşlarda öğrenilen hızlı boşalmaya yönelik mastürbasyon alışkanlığı, cinsel ilişkide erken boşalma sebebi yaratabilmektedir. O öğrenilen sistemi, cinsel duygunun boşalma ile eşleştirilmesiyle getirdiği bir sıkıntıdır. Mastürbasyona başlayıp bunu hızlı ve çabuk olarak bitirmeye şartlanan kişi cinselliği de aynı şekilde yaşamayı öğrenmektedir. Yani kişinin mastürbasyon alışkanlığını erken yaşlarda öğrenilen erken boşalmaya sebep olan hızlı boşalma mastürbasyonla öğrenilen sürecin bugün kişinin cinsel hayatında partneriyle beraber olan sürecinde de aynı bilginin, aynı duygusal şartlanmanın yaşanmasıyla oluşmaktadır.

Erken boşalmaya sebep olan durumlarÇünkü insan birçok şeyi öğrendikten sonra otomatik olarak hafızasında kullanmaktadır. Mesela arabayı kullanırken hiçbir zaman belli bir zaman geçtikten sonra ne yapacağız acaba sinyal mi vereceğiz demiyoruz ve otomatik olarak kullanmaya başlıyoruz. Çünkü bunun beynimizde tasarlanmış bir kurgu vardır. Mastürbasyon kişinin tek başına yaşadığı bir süreçtir. Amacı biran önce boşalmaktır. Ama cinsellik bir paylaşım süreci ve bu sürecin sonucu boşalmaktır. Onun için daha evvelden öğrenilen;

  • mastürbasyon alışkanlıkları,
  • kişinin diğer duygularını kontrol edememesi gibi kişisel zaafları yani nefise sadece kendi zevkine yönelik bir kimlik yapısının olması ve
  • duygusal anlamda yetişme koşullarına göre cinselliğe-partnere yüklediği anlam

erken boşalmaya sebep olmaktadır.

 

İlgili makaleler;