Erken Boşalma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erken boşalma hakkında sıkça sorulan sorularErken boşalmanın ortaya çıkmasında yaşın etkisi var mıdır?

Her yaştaki ve eğitimdeki erkek bu sorunu yaşayabilmektedir. Birtakım nedenlere ve alışkanlıklara, yanlış öğrenmelere bağlı olduğu için cinsel problemler yaşla ve kültürle maalesef değişmemektedir.

Ne zamana erken boşalma denir?

Eğer erkeğin boşalma süresi kadından evvel oluyorsa boşalma kontrolsüzlüğü daha yaygın bir tabirle erken boşalma denilmektedir.

Çünkü erkek cinsel hayatta aktif kadın ise boşalsa bile cinselliğe devam edebiliyor ama erkeğin boşalması ile beraber cinsellik o anda bittiği için bir sorun meydana gelmektedir. Bunun içinde zaman değil de eğer kişi boşalmasını kontrol edemiyorsa zaten ortada bir sorun var demektir ama bu bir problem halini eğer erkek partnerinden önce boşalıyorsa oluşturmaktadır.

Erken boşalma probleminin ortaya çıkması

Gençlik çağlarında erkeklerin birçoğu erken boşalma probleminin olduğunu fark edememektedir. Çünkü o zaman genç fiziksel olarak aktivitesi yüksek 1. cinsel ilişkinin ardından, 2. cinsel ilişkiyi rahatlıkla yaşayabilmektedir. Bu nedenle bir cinsel doygunluk olacağından ilk yıllarda erken boşalma problemi gündeme gelmemektedir. Ama yaş biraz ilerledikten sonra fiziksel yaşlanma ve sosyal koşullarla beraber bu problem ortaya çıkmaktadır. (bknz: Erken boşalmanın sonradan ortaya çıkması)

Erken boşalma, cinsel problemlere yol açar mı?

Erken boşalma sorunu yaşayan (erken boşalan) erkekte bir süre sonra cinsel isteksizlik ve bu sorun çözülmezse de sertleşme problemleri meydana gelebilmektedir. Çünkü erken boşalmayı yaşayıp sağlıklı bir yaşantıyı sağlayamayan eşini tatmin edemeyen erkek, bir sonraki ilişkiye acaba gene mi boşalma kontrolsüzlüğü yaşayacağım kaygısı ile girmekte ve bu kaygı erken boşalmayı tetiklediği gibi cinsel isteksizlik yaratmaktadır. Cinsel isteksizlik de bir süre sonra sertleşme problemini ortaya çıkarmaktadır.

Erken boşalmanın tedavisi nasıl yapılır?

Erken boşalmanın tedavisi nasıl yapılır?Erken boşalma, erkeklerde görülen cinsel problemlerin içerisinde en basit ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir sorundur.  Kişinin kendi dinamik yapısını (cinsellik sürecini) anlaması ve o duygusunu nasıl kontrol edebileceğini öğrenmesi gerekir. Boşalmanın kontrolünün, diğer duyguların kontrolünden bir farkı yoktur.  Burada yapılması gereken şey, erkeğin böyle kurgulanan sistemin tam tersine kurgulanmasını öğrenmesi gerekir. Bunun içinde danışanlara yoğunlaştırılmış bir tedavi programı (terapi) uygulanmaktadır.

Yoğunlaştırılmış terapide insanın yapısı ve cinsel fonksiyonlar hakkında bilgiler verildikten sonra bu süreç içerisinde kademeli olarak egzersizler uygulanmaktadır. Bu egzersizleri kişi hem kendi başına hem de cinsel yaşam sırasında uygulamaktadır. Ve kişi belli bir düzeye geldiğinde bunların kademeli olarak azaltılması yapılmaktadır.

Kişilerin "acaba yapabilir miyim, başarabilir miyim" gibi kaygıları olabilmekte ve bunları aşabilmeleri, konuya odaklanabilmeleri için de telkin kullanılmaktadır.

Erken boşalma için ilaç ve geciktirici sprey kullandım ama fayda vermedi, çözümü nedir?

İlaçlar ve geciktirici spreyler bu sorunu çözmez, aksine daha da büyütür. İlaçların yan etkileri cinsel isteksizlik yaratacak ve ruhsal durumunuz daha da bozulacaktır. Bu konuda profesyonel destek almanızı öneririz.

Erken boşalıyorum ne yapmam gerek?

Kişi düzenli bir cinsel hayatı olmadan erken boşalıyor ise, düzenli bir cinsel hayatı olana kadar beklemesi ve birkaç aylık süre içerisinde düzenli bir cinsel ilişki yaşadıktan sonra eğer hâlâ boşalma kontrolsüzlüğü var ise o zaman erken boşalma tedavisi için ilk adımı atması gerekir.

 

İlgili makaleler;